Bögürtlenli Chia’lı Ice Pops

Bögürtlenli Chia’lı Ice Pops


Blogu takip edenler biliyorlar artık, ben ara öğünlerde ya da tatlı krizlerimde diyelim, yogurt bazlı meyve icerikli pratik şeyler tercih ediyorum. Son zamanlarda chia’da bunlara eklenince dondurması da bu yaz günlerinde güzel olur diye düşündüm. Hem keyifli hem serinletici. Bögürtlen yerine dilediginiz meyve ile değişiklik yapabilirsiniz.

Bögürtlenli Chia’lı Ice Pops (3-4 adet)

Malzemeler:

1 su bardagı (250 ml) yogurt

1 çorba kasıgı (15 ml) chia

1 çorba kasıgı (15 ml) bal veya akçaagaç şurubu

125 gr bögürtlen

Hazırlanısı:

  1. Derince bir kaseye yoğurdu aktarın. Chia ekleyip iyice karıştırın. Üzerini bir streç filmle kapatıp buzdolabında en az 1 saat dinlenmeye bırakın. (Bu sürede chia’lar şişecektir.)
  2. Buzdolabından yogurt karısımını alın ve içerisine tercihinize göre bal ya da akcaagac surubunu ekleyip homojen bir kıvam elde edene kadar karıstırın.
  3. Dondurma kalıplarınıza büyüklügüne göre her birine 3-4 adet bögürtlen yerlestirin. Üzerine yogurt karısımını paylaştırın. Tekrar birkac bögürtlen koyun.
  4. 3-4 adet böğürtleni küçük bir kasede ezip tatlı kaşığı yardımıyla yogurtlu karısımda gezdirin.
  5. Buzdolabınızın derin dondurucu/buzluk kısmında en az 1 gün dondurun

Not: Benim kullandığım dondurma kalıpları yatay duran kalıplardan olduğu için hazırlanışı bu şekildeydi. Eğer siz dikey olan dondurma kalıplarından kullanıyorsanız. Yoğurdu kalıplara aktarırken bögürtlenleri ara ara koymalısınız.

Instagram story’de ice popsları hazırlarken çektiğim videoları paylaşınca, kalıpları nereden aldığıma dair bir çok soru geldi. Tek tek yazdım ama buradan da başka merak edenler varsa diye yanıtlamış olayım, yaklaşık 1 yıl önce Tchibo’dan almıştım. Sonra Tchibo’ya ara ara aynı kalıplardan geldiğini gördüm. Eğer özellikle yatay olan bu tarz kalıptan arıyorsanız, bence takip etmeye devam edin.

+ There are no comments

Add yours