Sekersiz Ev Yapımı Fıstık Ezmesi

Sekersiz Ev Yapımı Fıstık Ezmesi


Uzun zamandır bir çok arkadaşımdan evde fıstık ezmesi yaptıklarını ve tadının markette satılan ürünlerden çok daha muhteşem olduğunu duyuyordum. Sonunda deneyebilecek fırsatı buldum ve bugüne kadar neden yapmamışım çok merak ediyorum. Leziz oldu! Ne katkı maddesi ne koruyucu ne de şeker içermiyor. Ben tatlı olmasını istediğim için bal ile ekledim, belki siz ihtiyaç duymayabilirsiniz! Kesinlikle deneyin, bir daha fıstık ezmesini satın almayacağınıza eminim.

Malzemeler:

420 gr. tuzsuz kavrulmuş yer fıstığı

2 çorba kaşığı bal

Tuz

Hazırlanışı:

Rondonun haznesine yer fıstığını alın. Homojen bir kıvam alana kadar dakika başı durdurup spatula ile hazneye yapışan fıstık parçalarını karıştırarak çektirin. (Eğer benim gibi biraz eski tip bir rondo kullanıyorsanız, motoru ısınabilir, dikkat edin. Ara ara soğumaya bırakın.)Bal ve tuz ilave edip yaklaşık 10 dakika boyunca  iyice sürülebilecek kıvama gelene kadar çektirin. Kavanoza aktarıp buzdolabında saklayın.

Afiyet olsun!

2 Comments

Add yours
    • 2
      duygudem

      Meryem hanım merhaba, ben yarım çay kaşığı gibi koydum ama en son tadına bakarak azar azar koymanızı tavsiye ederim. Afiyet olsun şimdiden :)

+ Leave a Comment