Ahududulu mus

Ahududulu mus


Ahududulu_mus_frambuazlımus_frambuazlıtatlı_ahududulutatlı_ahududulupudingHer dönem ayrı bir meyveye takıp onunla tatlılar yapma huyumdan malesef vazgeçemiyorum. Bir dönem yaban mersinine takmıştım hatırlarsanız, simdi de frambuaza takmıs durumdayım. Bu arada bu satırları yazarken ahududu mu demeliyim yoksa frambuaz mı ikilemi yaşıyorum. Nedense frambuaz, ahududuna göre daha çok kullanılan bir isimmis gibi geldi. O yüzden satırlarıma biraz da frambuaz kelimesini kullanarak devam edicem izninizle :)

Bugün çikolatalarda boğulmak yerine meyvelerde yüzmeyi tercih ettiğim bir gün olduğundan frambuazlı mus hafifliğiyle beni benden aldı. Tabanında da Graham Cracker’a yakın olduğunu düşündüğümden Altınbaşak kullandım ama tabii ki seçim sizin zevkinize kalmış. Bu arada şu Graham Cracker da Türkiye’ye gelse de bi rahatlasak :) Ama siz yaparken minik shot bardağı türevi bardaklarda servis edecek şekilde hiç taban koymadan da hazırlayabilirsiniz.

Ahududulu Mus

Malzemeler:

2 su bardagı frambuaz

3 çorba kaşıgı taze limon suyu

2 çay kaşıgı jelatin

1/2 cup toz seker

2 cup krema ( heavy cream varsa onu tercih edin)

Taban için:

Bisküvi

Süslemek için:

Taze frambuaz

Yapılışı:

1. Öncelikle kullanmayı düşündüğünüz kabın tabanına ve iç kenarlarına gelicek şekilde yaglı kagıt serin. Kagıt kenarlardan 2-3 cm tassın. Tabanına bisküvileri yan yana hiç boşluk kalmayacak şekilde dizin.

2. Bir kasede limon suyu ile jelatini yaklaşık 2-3 dakika boyunca iyice karıstırın.

3. Blender ile ahududuları püre haline getirin. Süzgec yardımıyla püreyi çekirdeklerden ve büyük parçalardan temizleyin.

4. Küçük bir sos tenceresinde ahududu püresi ile şekeri orta ateşte ısıtın. Kenarlarında baloncuklar oluştuğunda ateşten alın ve jelatinli karışımı ekleyin. Yaklaşık 1 dakika boyunca iyice karıstırın. Karışımı bir kaseye aktararak oda sıcaklığında sogumasını bekleyin.

5. Derin bir kasede krema ve şekeri 3-4 dakika boyunca çırpın. Ahududu püresini icine ekleyerek spatula ile alt üst ederek karıstırın. Bisküvilerin üzerine dökün ve donması için buzdolabında en az 2 saat bekletin.

6. Servis etmeden önce üzerini ahududu ile süsleyin.

Bon appetit!

Meyveli tatlı fotoğrafı_Frambuazlı_ahududulu_hafif_tatlı_puding

Ahududu frambuaz mus_ ahududulu mousse_ raspberry mousse_ dessert framboise_ puding

+ There are no comments

Add yours